Розвиток поливної ниви – то завжди актуально

Своє професійне свято працівники Каховського міжрайонного управління водного господарства відзначають із почуттям гордості та розуміння важливої ролі водогосподарсько-меліоративного комплексу у забезпеченні розвитку та стабільності функціонування економіки району.

Фахівцями галузі створюються умови для ефективного використання меліоративних земель та забезпечення подачі якісної зрошувальної води на поливні землі.

Ми продовжуємо проводити послідовну політику, стратегічним напрямком якої є збереження і утримання у працездатному стані державних міжгосподарських зрошувальних каналів, насосних станцій, гідротехнічних споруд та інших об’єктів, оскільки є впевненість в тому, що вже на теперішній час  їх потенційні можливості будуть задіяні у повній мірі.

І в поточному році наше управління забезпечило своєчасну підготовку міжгосподарських меліоративних систем до поливного періоду.

Адже були  серйозні побоювання, що через не проходження наших платежів через державне казначейство ремонтно-відновлювальні роботи міжгосподарської мережі, насосних станцій та гідротехнічних споруд опиняться під загрозою зриву.

Але завдячуючи зверненню депутатів каховської районної ради до Кабінету міністрів України, Міністерства аграрної політики та до Верховної Ради України, нашому управлінню дали «зелену вулицю», і платежі пройшли своєчасно.

За ремонтний період 2013-2014 років в умовах дефіциту бюджетного фінансування лише за рахунок коштів спеціального фонду було виконано ремонтно-підготовчих робіт на 771,1 тис грн.. , що дозволило без запізнення розпочати поливний сезон.

За останні роки спостерігається позитивна динаміка використання зрошуваних земель, і в цьому році вона досягла найвищого результату – 99,8 відсотка наявних площ, у порівнянні з 2008 роком це більше в 1,5 раза.

Основним фактором, що обумовив зростання обсягів використання зрошуваних сільгоспугідь, є залучення інвестицій у зрошуване землеробство.

В зв’язку з тим, що цього року весна була посушлива та рання, полив сільськогосподарських культур почався на два тижні раніше, ніж в минулому році. Полито вже понад 57 відсотків зрошуваних земель.

Подано води на зрошення 18,3 млн. кубометрів, що перевищує відповідний показник 2013 року на 2 млн.м3. За рахунок влаштування на богарних площах «земель-супутників» зрошення в районі збільшилося в порівнянні з минулим роком на 800 га і складає загалом таких «супутників» 4700 га.

За останнє десятиліття у водогосподарському комплексі нашого регіону активно впроваджуються нові технології та нова техніка.

Одним з найефективніших напрямків впровадження нових технологій стало крапельне зрошення. В 2014 році у такий спосіб планується полити 12250 га, що перевищує показник 2013 року на 1300 га, а у порівнянні з початком впровадження крапельного зрошення (2003 рік) воно зросло в 17 разів.

Щодо впровадження нових типів дощувальних машин, то тут стали популярними дощувалки типу «Bauer», «Zimmatic», «Rienke» та «Valley».

У 2014 році укладено договорів на надання послуг, пов’язаних з подачею води на полив сільськогосподарських культур, з 145 сільгосптоваровиробниками.

Подача води на зрошення є основним показником діяльності нашого управління з надання платних послуг і практично основним джерелом поповнення дефіциту бюджетного фінансування.

З метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів, господарських об’єктів та сільськогосподарських угідь здійснюється постійний контроль за гідрометеорологічною і водогосподарською ситуацією.

На даний час дуже велика увага в екологопросвітницькій діяльності приділяється молоді. Колектив управління висловлює велику вдячність відділу освіти, молоді та спорту Каховської районної державної адміністрації, районному методичному кабінету, районному центру дитячої та юнацької творчості за співпрацю.

Учнівська молодь району вже четвертий рік поспіль бере участь у конкурсі до всесвітнього дня води. Найкращі учасники конкурсу нагороджені грамотами і призами. Треба відзначити учнів 4 класу Дмитрівської загальноосвітньої школи як найактивніших учасників згаданого конкурсу.

З метою розширення в суспільстві практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на екологічне оздоровлення басейну Дніпра, вже два роки поспіль проводиться обласний конкурс «Міжнародний день Дніпра» (червень-липень). Учасників конкурсу нагороджено грамотами і подяками (грамоти від голови секції, члена басейнової ради). Серед переможців у 2012 році – учениця 8-го класу Дмитрівської загальноосвітньої школи Жукова Ганна, Кам’янський пришкільний табір «Едельвейс», Любимівський пришкільний табір відпочинку «Соняшник». У 2013 році перемогли Жак Денис та Ляшенко Олексій, учні 11 класу Любимівської школи №1, Пуляєв Ярослав – учень 11 класу Семенівського навчально-виховного комплексу.

Також спільно з відділом освіти, молоді та спорту, районним методичним кабінетом, районним центром дитячої та юнацької творчості на районних семінарах обговорюємо проблеми водних ресурсів Дніпра, обмінюваємось досвідом та інформаційними матеріалами і сподіваємось на подальшу продуктивну співпрацю з освітянами та цікаві творчі пропозиції щодо удосконалення екологопросвітницької діяльності відділу.

Наше управління найбільш активно працює в напрямку науково-технічного забезпечення виробництва.
Продовжується робота щодо створення науково-технічної продукції спільно з Вінницьким національним технічним університетом, що дає змогу розробити структуру бази даних та прототипу веб-орієнтовної інформаційної системи.
Актуальність роботи полягає у необхідності автоматизації, підвищення оперативності і ефективності аналізу інформації з процесів водокористування та функціонування підрозділів.

На балансі управління налічується 31 насосна станція, які обладнані багатотарифними електролічильниками типу «Елвін». Це дозволяє раціонально використовувати електричну енергію в поливний період, а особливо в пікові години. За рахунок поливу, переважно в нічний час, в 2013 році було зекономлено 3,7 мільйонів гривень.

В минулому поливному сезоні наше управління тісно співпрацювало з запорізькими науковцями-меліораторами щодо облаштування насосної станції №12 каналу Р-1 системою «плавного пуску». Впровадження цієї новації захищає зрошувальну внутрішньогосподарську мережу від гідравлічних ударів та від поривів системи. В поливному сезоні 2014 року продовжиться відповідна робота і на інших насосних станціях.

Попереду в нас багато важливих справ. Переконаний, що ми подолаємо всі негаразди і працюватимемо у новому поливному сезоні злагоджено і самовіддано.

Хочу висловити подяку за роботу всьому колективу управління і особисто машиністу НУ №5 Р-1 Циркунову Аркадію Тимофійовичу, машиністу НУ №1 СМК Шершню Олександру Федоровичу, техніку-гідротехніку Федотовій Світлані Петрівні, машиністу НУ №1 Р-1-1 Ляху Олександру Юрійовичу, інженеру-енергетику Гуляєву Анатолію Олександровичу, машиністу НУ №6 ПКК Дуденку Сергію Миколайовичу, техніку-гідротехніку Малишенко Анастасії Григорівні, оглядачу  гідротехнічних об’єктів Делвішу Анатолію Івановичу, диспетчеру Гомен Олені Леонідівні, оглядачу гідротехнічних об’єктів Кіркіну Віктору Васильовичу, комірнику Волковій Ірині Миколаївні, токарю Баранову Василю Васильовичу, обмотувальнику Мельникову Ігорю Вікторовичу, секретарю Владикіній Вікторії Жоржинівні, електрогазозварнику Дудареву Миколі Михайловичу, диспетчеру Скляренко Вікторії Вікторівні, провідному інженеру-гідротехніку  Ставицькій Ользі Валеріївні, електромонтеру Ластовецькому В’ячеславу Володимировичу, провідному бухгалтеру Крамаренко Світлані Миколаївні, машиністу НУ №5 Р-1-1 Срібному Віктору Івановичу…

Сердечно вітаю всіх із святом і бажаю здоров’я, творчої наснаги, нових трудових здобутків та всіляких життєвих гараздів.

Олександр Бруштеля, начальник
Каховського міжрайонного управління водного господарства

Блог — Нові Генічі на Азовському морі