У 2014 році Херсонське обласне управління водних ресурсів відзначає 60-річний ювілей. Шістдесят років напруженої і самовідданої праці дали свій результат, яким можна пишатися і брати за взірець: Херсонська область є найбільшою в Україні і навіть в Європі за наявністю зрошуваних земель, а Херсонське облводресурсів – за наявністю основних меліоративних фондів.
Утворилось облводресурсів, а тоді воно називалось Херсонське обласне управління водного господарства 31 липня 1954 року. Це був період будівництва у великих масштабах на півдні України зрошувальних систем та водогосподарських об’єктів.
Організовано було при Виконкомі Херсонської обласної Ради депутатів трудящих на базі відділу водного господарства Облсільгоспуправління. І мало вирішувати питання у сфері використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель та забезпечення населення і галузей економіки області водними ресурсами.
Згідно штатного розкладу у новоствореному управлінні працювало лише вісім спеціалістів. А першим начальником було призначено Василя Лукича Гогуна.
За період з 1954 року на Херсонщині відбулись значні зміни: зростали площі зрошуваних земель, удосконалювались системи та об’єкти водогосподарського комплексу.
У п’ятидесятих роках минулого століття виконувались роботи по будівництву Інгулецької зрошувальної системи для зрошення земель Миколаївської та Херсонської областей.
У 1956 році, після спорудження Каховського гідровузла і найбільшого за об’ємом в Україні Каховського водосховища, створюються умови для подальшого збільшення площ зрошуваних земель у степовій зоні та водозабезпечення південних районів Херсонської і Запорізької областей та Криму.
Здійснюється будівництво державних зрошувальних систем: зокрема, Крастознам’янської у Скадовському, Каланчацькому та Голопристанському районах Херсонської області; Північно-Кримського каналу для обводнення та зрошення земель Херсонської області та Криму; а також Каланчацької, Чаплинської і Зональної зрошувальних систем.
Відповідно значні зміни торкнулися і історії самого управління, його керівників, колективу, що власне і творив цю історію, наполегливо та самовіддано виконуючі покладені на них завдання. Труднощі, що з’являлися під час виконання поставлених завдань, не здатні були зупинити людей, які наполегливо шукали шляхи їх вирішення і обов’язково перемагали.
В різні роки в обласному управлінні водного господарства та його підрозділах працювали і працюють досвідчені фахівці гідромеліоративної галузі, які довгі роки своєї плідної біографії присвятили водогосподарської галузі і зробили вагомий внесок в її розвиток.
У першу чергу, хочеться згадати тих, кого немає наразі серед нас: Бутко Григорій Ілліч, Савіна Тамара Леонідівна, Розова Валентина Іванівна, Андрієнко Олег Іванович, Усатий Анатолій Дмитрович, Капуста Петро Іванович, Романов Григорій Феодосійович.
А також тих, хто на сьогодні знаходиться на заслуженому відпочинку: Рудницький Олександр Кирилович, Жаров Олександр Павлович, Василенко Любов Єфремівна, Круш Катерина Миколаївна, Парафінюк Любов Миколаївна, Нюшко Катерина Семенівна. А також зосередимо увагу на прізвищах тих водогосподарників, які й досі несуть вахту на своєму робочому місці: Ємченко Георгій Володимирович, Авгайтіс Віра Миколаївна, Абдуленко Наталія Георгієвна, Садовой Володимир Степанович, Яценко Олег Євгенович та багато інших славетних і шанованих меліораторів Херсонщини.
Серед цих трударів слід назвати поіменно у хронологічному порядку і тих, хто з 1954 року по сьогоднішній час в різні періоди очолював Херсонський облводгосп: Гогун Василій Лукіч, Головко Леонід Петрович, Делієв Віктор Агафонович, Рудницький Олександр Кирилович, Жаров Олександр Павлович, Риженко Микола Олексійович, Андрієнко Олег Іванович.
Біографії деяких з них і життєвий шлях віддзеркалюють історію цілих етапів розвитку меліорації на Херсонщині.
Наприклад, Головко Леонід Петрович окрім виробничої діяльності багато уваги приділяв вихованню кадрів для меліорації, приймав участь у науково-технічних розробках і впровадженню їх у виробництво, є автором 44 опублікованих науково-технічних праць. За сумлінну роботу по розвитку меліорації в Україні та освоєнню меліорованих земель Леонід Петрович нагороджений орденом «Червоного Прапору», двома орденами «Знак Пошани» і трьома медалями.
Рудницький Олександр Іванович приймав участь у бойових операція по визволенню від німецько-фашистських загарбників території України, Молдавії, Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини, Австрії у складі 3-го Українського фронту, 57 армії, 20 Гвардійської Криворізької Червонопрапорної ордена Суворова дивізії, 60-го гвардійського ордена Кутузова полку, взводу розвідки – в якості розвідника.
Війну закінчив в Австрії, має 3 бойові поранення.
З роботою Олександра Кириловича Рудницького на чолі Херсонського облводгоспу зв’язано будівництво і реконструкція найбільших гідромеліоративних систем на півдні України: Каховської, Північно-Кримської, Краснознам’янської та інших.
Працюючи на посаді начальника облводгоспу Олександр Кирилович приймав активну участь у становленні гідромеліоративного факультету Херсонського сільськогосподарського інституту, викладав ряд спеціальних дисциплін, здійснював керівництво дипломним проектуванням, працював в Державній екзаменаційній комісії.
Праця і ратні подвиги Олександра Рудницького відмічені високими урядовими нагородами: орденом Вітчизняної війни І ступеня, трьома орденами «Знак Пошани», орденом «За мужність», медаллю «За відвагу», 13-ю іншими медалями.
За активну участь у розвитку зрошення на Херсонщині Олександру Кириловичу Рудницькому присвоєно почесне звання «Заслужений меліоратор України».
Трудова діяльність Олега Івановича Андрієнка, який очолював Херсонський облводгосп з 2001 по 2008 рік, пов’язана із важливим періодом відновлення галузі меліорації і водного господарства на Херсонщині.
Загалом багаторічний досвід зрошуваного землеробства в Херсонській області свідчить, що за умов недостатнього і нестійкого зволоження йому належить головна роль у підвищенні врожайності сільськогосподарської продукції.
На сьогодні водогосподарсько-меліоративний комплекс Херсонщини — це найпотужніший в Україні за своїми обсягами і надзвичайно складний за структурою та роботою механізм.
До складу облводресурсів входять Бериславське, Генічеське, Горностаївське, Іванівське, Каланчацьке, Каховське, Новотроїцьке, Приморське, Скадовське, Цюрупинське, Чаплинське управління водного господарства, Каховська гідрогеолого-меліоративна експедиція, експлуатаційно-технічний вузол зв’язку, а також, спеціалізовані структури по ремонту насосно-силового та енергетичного обладнання, ремонту та обслуговуванню контрольно-вимірювальних приладів, водолазна служба, лабораторія якості води та вологості ґрунтів.
Але найдорогоцінніший скарб і досягнення обласного управління водних ресурсів – це його колектив, який на сьогодні нараховує 83 спеціаліста високого рівня.
Апарат облводресурсів включає 9 відділів та 6 служб. І працює під грамотним та чітким керівництвом Єгора Євгеновича Коваленка, який очолює управління з 2009 року.
Дружний, товариський, працелюбний, відповідальний за доручену справу та висококваліфікований колектив самовіддано працює на реалізацію у межах області державної політики щодо розвитку водного господарства і меліорації земель, використання, збереження та відтворення поверхневих водних ресурсів, експлуатації державних меліоративних систем, забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.
За підсумками роботи у 2013 році, згідно з комплексною оцінкою Державного агентства водних ресурсів України Херсонське обласне управління водних ресурсів, враховуючи щоквартальні показники, на протязі всього минулого року, гідно посіло почесне перше місце в Україні.
Це гідне визнання вкладу Херсонських водогосподарників у розвиток водного господарства, меліорації земель та управління водними ресурсами.