Раціональне використання водних ресурсів та збереження родючості грунтів як передумова впровадження інноваційних технологій і способів зрошення

Щорічна витрата води на земній кулі з усіх видів водопостачання становить 3300-3500 км3. У цьому 70% всього водоспоживання використовують у сільськомугосподарстві.

Дефіцит прісної води вже нині стає світовою проблемою. Дедалі більше зростаючі потреби промисловості й сільського господарства у воді змушують всі країни, науковців світу шукати різноманітні засоби для вирішення проблемираціонального використання водних ресурсів.

Зрошення є одним з основних напрямів розвитку водного господарства країни. Воно забезпечує сталі високі врожаї сільськогосподарської продукції незалежно від посушливості року. Але розвиваючи зрошення за умов раціонального використання водних ресурсів, необхідно за його основу закласти водозберігаючу технологію поливу.

Тому одними із найактуальніших завдань пов’язаних  з розвитком  водного господарства на сьогодні є раціональне використання водних ресурсів, впровадження енерго- та водозберігаючих режимів зрошення.

Режими зрошення є одним з найважливіших елементів технологій вирощування сільськогосподарських культур на зрошуваних землях.

Це комплексний захід, який складається з розподілу у часі кількості та норм різних видів поливів, залежно від біологічних особливостей культур, меліоративного стану зрошуваних масивів, погодних умов вегетаційного періоду, способів поливу, наявності водних, енергетичних, агротехнічних, фінансових ресурсів та запланованого рівня врожаю.

Мета режиму зрошення – встановити дійсну потребу в поливній воді і організувати раціональне її використання (нормоване водокористування), Нормоване водокористування – це технологічний процес екологічно-безпечного поливу, який забезпечує підтримку вологості ґрунту в заданому інтервалі, з урахуванням його природної і штучної дренованості.

Визначення оптимальних термінів та норм поливу сприяє економії поливної води, впровадженню водозберігаючих режимів зрошення.

Істотним резервом нормованого використання води є правильний вибір, і раціональне застосування різних способів поливу сільськогосподарських угідь.

На основі метеоданих розраховується сумарне випаровування та витрати вологи, потреба у проведенні поливів по кожній сільськогосподарській культурі. Господарствам надаються рекомендації щодо оптимальних термінів і норм поливу сільгоспкультур з врахуванням рівня ґрунтових вод, ефективного впровадження водозберігаючих режимів зрошення.

Кращий відпочинок на Азовському морі в Генічеську та на Арабатській стрілці